Menu

БЛОГИ: Фізична культура – то добре, але…

Про подальший розвиток фізичної культури і спорту серед учнівської молоді свідчить ціла низка важливих законів та документів державного рівня – Закон України «Про освіту», «Про фізичну культуру і спорт», концепція проекту Загальнодержавної цільової соціальної програми « Формування здорового способу життя молоді України» на 2013 – 2017 роки, наказу МОН України № 1237 від 26.11.2015р.

 

На перший погляд відповідальним за виконання даних документів здається, що виконання документів та вимог проходить на всі 100, навіть не прикладаючи рук.  Відкрили в населеному пункті майданчик – ми всі там, провели десь активісти спортивний захід -  ми знову там, відремонтували спортзал в одній із шкіл, і тут ми…  Але, коли необхідно підкласти своє плече в плані фінансової допомоги на поїздку команд дітей на змагання, чи то в допомозі придбання спортивного інвентаря та форми, чи на капітальні ремонти спортзалів, то ці особи чомусь стають такими безпорадними, як і ми фахівці… За 12 років роботи в освітянській ДЮСШ я не чув, щоб відділом освіти надано спортивній школі  хоч одну гривню на розвиток спорту!!! Ось і плинність кадрів, та розпад груп старшого віку, ось вам і ріст спортивної майстерності спортсменів… Аналогічна картина і в школах. Вчителі фізичної культури та тренери-викладачі ДЮСШ як не жебрацьким методом випрошують копійчину на ті ж м’ячі, чи то придбання форми, чи проведення спортивно-масових заходів, чи на поїздки на змагання, то методом збору батьківських коштів. Але робить це, замість наших чиновників, лише та категорія людей, яка хоче працювати, яка разом зі своїми вихованцями досягає й високих результатів.

2016 рік був роком проведення У Спортивних ігор школярів. Фахівцям відомо, що даний захід проводиться раз на чотири роки, тому рейтинг змагань дуже високий… Мені, як працівникові сфери спорту, довго довелося чекати на результати виступів збірних команд учнів району та й окремих учасників в обласних та Всеукраїнських змаганнях. Вперше ознайомився з наказами департаменту освіти і науки ОДА та обласного відділення (філії) Комітету з ФВ та спорту МОН України №31 від 07.06.2016 року «Про проведення У Спортивних ігор школярів області, чомусь, аж в січні цього року, перебуваючи в Івано-Франківську!   А ми направили матеріали підсумків в усі відділи освіти РДА…  Минуло півроку…  Спортивна громадськість краю чекала на оприлюднення виступів та результатів наших школярів. Та нашим відповідальним особам чомусь було та й до сьогодні є байдуже. Чому ? Й загальнокомандне місце посереднє – 7-ме, та й у звітах про проведення районних ігор за кількістю учасників ми перші в області, взяли участь, аж 3 465 школярів !!! Дивує, чому про хід змагань й районна газета була такою сухою, чому моїм рідним відділом освіти не проведено підсумків, не зроблено аналіз роботи у плані розвитку шкільного спорту, та й чому б не відзначити кращі школи та призерів змагань ? Чому 27 грудня відбулася колегія на якій розглядалося питання «Про підсумки проведення I – II етапів Всеукраїнської Олімпіади”, про спорт ні словечка, та врешті-решт й на освітянському сайті в інформації «Про підсумки діяльності освіти в Краї за 2016 рік» також про фізкультуру і спорт не згадано ні злим ні добрим словом… Цікаво! Як на мою думку і ті ж кочегари, медперсонал та техперсонал також прикладають чимало своїх зусиль, щоб наша освіта була на висоті. Та ще раз вкотре сам переконався, що фізична культура та спорт продовжує крокувати в школах району своїм тернистим шляхом без «батьківської» турботи.

Та й сам наказ департаменту освіти, науки та молодіжної політики ОДА «Про підсумки У спортивних ігор школярів області» від 13.07.2016 року № 385 НІКОГО не «НАПРЯГАЄ»! Скорочено: 1-ший пункт – результати затвердити; 2-гий – начальникам відділів освіти РДА – взяти до відома !!! 3-тій – рекомендувати відзначити переможців та призерів. Та й 5-тий пункт – Контроль за виконанням залишаю за собою! Директор департаменту Віктор Кімакович…   Мабуть тому й такий результат… Не та напруга, не ТАК горить світло !!!

… А взагалі, більшість керманичів звикли, щоб за них хтось робив та неухильно виконував. Ось результати виступів команд школярів району в У Спортивних іграх області – 2016 :
1. Волейбол (юнаки) – 13-16 місце. 2. Волейбол (дівчата) – 13 -16 місце. 3. Пляжний волейбол (юнаки) – 9 – 12 місце. 4. Пляжний волейбол (дівчата) – 5-8 місце. 5. Футбол (юнаки) – 5-8 місце. 6. Футбол (дівчата) – 3 місце. 7.  Гандбол (юнаки) – 2 місце. 8. Гандбол (дівчата) – 1 місце. 9. Легка атлетика – 8 місце. 10.Боротьба вільна – 9 місце. 11. Бокс – 3 місце. На превеликий жаль не спромоглися забезпечити участь в таких видах спорту, як : баскетбол, спортивне орієнтування, настільний теніс, дзюдо та греко-римська боротьба. Думаю, що баскетбол та настільний теніс культивують  чи грають в кожній школі… Та й федерація настільного тенісу мала б бути заінтересована у виступах молодого покоління. Було б добре, щоб і кожна школа знала про свій доробок, але це потрібно  « комусь» доопрацювати та довести…

Якщо говорити про участь наших школярів у складі збірних команд області у спортивних іграх школярів України то тут лише представив наш район гандбол 6 (юнаків) та 12 (дівчат), та ще й 5 наших вихованок, які представляти Львівську область, й стали срібними призерками … Я не знаю за інші види спорту, але скажу що гандболісти не отримали жодної гривні на участь в змаганнях, та ні за це, ні за результат не почули від чиновничків і жодного доброго слова…

Та кому ця фізкультура і спорт потрібні??? Вдумайтесь! Учні ЗОШ №2 маючи під боком відмінну спортивну базу ДЮСШ – « займаються» в своїх навчальних класах… ЗГІДНО ПРОГРАМИ !!! Та про це на сполох не б’ють  -  ні вчителі фізкультури, ні дирекція школи, ні відповідальні особи відділу освіти.

Невже, нам байдуже за підростаюче покоління? Виходить так! Знаючи заключення медицини про те, що в середньому по Україні сере учнівської молоді лише 5-6 відсотків дітей без фізичних вад, ми чомусь сьогодні пропускаємо це повз наші вуха та очі. Медицина діє. В центрі Городенки в радіусі 15 метрів, аж  чотири аптеки. Медики думають за нас, як покращити здоров’я наших дітей та й покращити свій достаток.  Знаючи загальновідому фразу – НАЙКРАЩІ ЛІКИ – ЦЕ ФІЗИЧНІ ВПРАВИ ! ,ми не будуємо басейнів та спортзалів,( таку кількість як аптек), не збільшуємо кількість оздоровчих таборів з масовим перебуванням дітей, звісно за доступними цінами. Адже не всі можуть відпочивати в Болгарії, чи Туреччині !!! Ми знаходимо простіші для нас варіанти – скорочення позашкільних закладів та спеціалістів, не думаючи про те, що сьогодні виграли гривню, а завтра втратимо в стократ. Саме цим діям ми відкриваємо дітворі у канікулярні  та післяурочні періоди, дорогу в бари, закинуті сквери та парки, та й до комп’ютерної залежності…

Вверх